A készenléti szervek sem maradnak ki a digitalizációból

forrás: Prím Online, 2019. június 11. 17:58

Míg egy átlagos okostelefon-felhasználó számára a virtuális és kevert valóság vagy a mesterséges intelligencia ma már számos alkalmazásban hozzáférhető és használható, a készenléti szervek ennél jóval régebbi technológiákkal dolgoznak a magyar polgárok védelméért nap mint nap. Ezt a digitális szakadékot hivatott áthidalni az Airbus Critical AppChallenge Hungary fejlesztői verseny: a résztvevők olyan applikációkat fejlesztettek a készenléti szervek speciális okostelefonjára, a Tactilon Dabatra, melyek a magyar rendőrség, mentők, tűzoltók és egyéb szervek munkáját segíthetik a jövőben. A díjazott fejlesztések között van például a terepi felderítést és az eltűnt személyek keresését támogató applikáció is.

Biztonságos környezetben, titkosított adatátvitelen alapuló alkalmazások segíthetik a jövőben a magyar készenléti szervek munkáját az LTE okostelefon és a Tetra eszközök kombinációját jelentő Tactilon Dabat eszközökön. Egy tucat hasznos fejlesztés valósult meg a Critical AppChallenge Hungary döntőjében, amely 24 órás intenzív fejlesztői munka és egy pitch-verseny után ért véget Budapesten. 

 

Az Airbus DS SLC Magyarországi Fióktelepe által kiírt versenyen a hazai és nemzetközi szakértőkből álló zsűri két kategóriában hirdetett győztest: a független fejlesztők közül az CriticalEye applikációt megálmodó csapat, a cég beszállítói közül pedig MegtalálApp fejlesztői bizonyultak a legjobbnak.

 

 

A CriticalEye képes a kárhelyen lévő, az okos TETRA eszközre képek átvitelére képes kamerák (például rendőrségi-, katasztrófavédelmi- és egészségügyi drónok, endoszkópok, telepített és mobil kamerák) képeinek, videóinak fogadására és egy zártláncú, védett hálózaton történő továbbítására. Ezzel a terepen lévő készenléti szervek kollégái átfogó képet kaphatnak a "forró zónáról" az élőerő veszélyeztetése nélkül. 

 

A MegtalálApp az eltűnt vagy szökésben lévő személyek keresését forradalmasíthatja: az alkalmazás segítségével gyorsabbá és hatékonyabbá válhat nagyobb kiterjedésű külső helyszínek átkutatása a katasztrófavédelem és a rendőrség számára. A terepen dolgozók egy valós idejű térképen láthatják saját és egymás aktuális pozícióját, a korábban bejárt területet, a megtalált nyomokat és minden, a kutatást támogató metaadatot (megjegyzések, képek, videók, hangfelvételek).  A keresést koordináló személy az applikációhoz tartozó webes felületen instruálhatja a bevetés tagjait. 

 

 

Különdíjban részesültek a sürgősségi és mentőellátást végző szervezetek (például Országos Mentőszolgálat, Magyar Honvédség, Sürgősségi Betegellátó Centrum) beteg és sérült ellátását támogató applikációt fejlesztő Pap Oszkár, a bevetések teljes folyamatát átfogó, és azt adatokkal, információkkal támogató OverWatch, valamint a terepen dolgozókat állandó vagy ad-hoc munkacsoportba szervező I see You (ICU) megálmodói. 

 

A Critical AppChallenge Hungary fejlesztői versenyre közel harminc nevezés érkezett. Az Airbus DS SLC Magyarországi fióktelepe annak érdekében hívta életre a fejlesztői versenyt, hogy a készenléti szervek által használt, speciális titkosítású kommunikációs eszközökön is elérhetőek legyenek olyan praktikus alkalmazások, amelyek egyszerűsítik a készenléti szervek munkáját, növelik a hatékonyságukat és megfelelnek az érintett szervek szigorú biztonsági követelményeinek. Az élményen és szakmai tapasztalaton túl a döntős csapatok mindegyike 1500 eurót kapott a fejlesztéssel járó költségeik kompenzálására. 

 

 

„Hisszük, hogy a jó ötletek bárhonnan érkezhetnek, ezért is rendeztük meg idén Magyarországon is a Critical AppChallenge versenyt. A csapatok pedig felülmúlták a várakozásainkat: mindössze 24 óra alatt valós, a készenléti szervek számára kihívást jelentő problémákat azonosítottak és olyan megoldásokat fejlesztettek, melyekkel a különböző folyamatok és bevetések minden eddiginél hatékonyabban zajlhatnak” - mondta Fáy András, az Airbus DS SLC Magyarországi Fióktelepének cégvezetője. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59