Robbanás előtt a biztonságos internet

Henger Attila, 2016. május 10. 18:13

Az utolsó szöget verheti be az internettel egyidős HTTP protokoll koporsójába a Let’s Encrypt kezdeményezése, ami a korábbi fizetős modellekkel élesen szakítva minden weblaptulajnak ingyenes, és a nagyobb böngészők által is hitelesnek elismert SSL tanúsítványt biztosít.

Habár ezzel távolról sem fog egy csapásra megoldódni a web valamennyi biztonsági nyűgje, de a fél év alatt 2 milliónál is több kibocsátott tanúsítvánnyal a háta mögött már látszik: a mozgalom segítségével pont kerülhet az internet-történelem egy darabjának a végére.

 

Hány olyan ügyet tud felsorolni, ahol olyan ősriválisok is egymás kezébe csaptak, mint a Facebook, a Google, vagy a Chrome és a Mozilla? Az internetezők biztonságos nethasználata pont ilyennek tűnik: a fentebb megnevezett iparági szereplők néhány tucat másik céggel összefogva jó néhány millió dollárt dobtak össze, hogy a lehető legszélesebb körben elterjesszék az SSL titkosítást használó HTTPS protokollt.

 

Az átlag internetező ebből nem sokat fog észlelni, legfeljebb annyit, hogy a jövőben többször fogja látni a biztonságos kapcsolatot jelző zöld lakatot böngészője címsora mellett. A kormányzati és egyéb forrásból eredő lehallgatások aranykorában ha ez mindent elsöprő forradalmat nem is jelent, de az biztosnak látszik, hogy új fejezet kezdődik.

 

A weboldalak tulajdonosainak viszont váltaniuk kell: egyre több tényező készteti őket arra, hogy HTTPS-re váltsanak. Ilyen lehet a közösségi nyomás – hiszen mind több versenytárs húzza be ezt a lépést. De a Google révén a keresőkből is jön a nyomás: a találati rangsorban előnyt élvezhet az, aki biztonságos kapcsolatot nyújt a netezők számára.

 

A Let’s Encrypt kezdeményezés újdonsága nem abban áll, hogy elsők közt biztosítottak volna ingyenes SSL tanúsítványt – ezek generálását már eddig is, akár saját hatáskörben is elvégezhették a weblaptulajdonosok. Az ilyen „sufnituning” megoldásokat ugyanakkor a böngészők nem fogadták el hitelesnek – ilyenkor találkoztak az internetezők az „Ön kapcsolata nem privát” kezdetű figyelmeztetésekkel. 

 

A Let’s Encrypt által kibocsátott tanúsítványokat a nagyobb böngészők is elfogadják. Igaz, annak fejében, hogy mindezt ingyen kínálják, van némi kellemetlenség: a regisztráción felül 90 naponként meg kell újítani ezeket a tanúsítványokat. További nehézséget okozhat, hogy a szervezet tanúsítványaival való munka során – még ha az pilótavizsgát nem is igényel –, egy git tároló klónozásától például nem árt, ha nem ijedünk meg.

 

De már erre is van megoldás – méghozzá egy magyar cég jóvoltából. A Tárhely.Eu saját fejlesztése a parancssortól idegenkedő, magyar weboldal-tulajdonosok számára „tovább-tovább-kész” szintig egyszerűsíti a regisztráció, telepítés terhesebb részeit is. Emellett a 90 naponként kötelező megújítás adminisztrációját is egyszerűbbé teszi.

 

„Mindez azt szolgálja, hogy minél szélesebb körben elterjedjen a biztonságos internetezés egyik sarokkövének számító, a legnépszerűbb böngészők által is hitelesként értékelt SSL-tanúsítvány” – fogalmazott Kárpáti Zoltán. 

 

A közel 40 ezer honlapot kiszolgáló Tárhely.Eu ügyvezető igazgatója elmondta: éppen azért, hogy ez a megoldás minél szélesebb körben terjedni tudjon, nemcsak a cég ügyfelei, hanem bárki számára ingyenesen hozzáférhetővé teszik azt.

 

A szolgáltatás a legnépszerűbb webkiszolgáló vezérlőfelületekkel (cPanel, Plesk, Interworx) teljes körűen képes együttműködni, amennyiben a weblapnak tárhelyet biztosító üzemeltető cég nem tiltja teljesen az SSL telepítési lehetőséget az ügyfelei számára. Más adminfelületek esetén, vagy FTP kapcsolódás biztosításával a tanúsítványok igénylésére van mód, a telepítést pedig a helyi rendszergazdának kell elvégeznie.

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják

Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

2024. május 6. 19:53

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

100 éves a kismegszakító, amely lehetővé teszi az energetikai átállást

Az ABB-nek a maga nemében első kismegszakítója (Miniature Circuit Breaker/MCB) már 100 éve biztosítja az elektromos áramkörök védelmét, és a jövő fenntarthatósági igényeihez igazodva napjainkban is tovább fejlődik. Mivel az összes tűzeset közel egynegyede lakóépületekben keletkezik, ezért kijelenthető, hogy a kismegszakítók az otthonok biztonságossá tételével forradalmasította az életmódunkat, sőt megteremtette az elektromos biztonságot az egész társadalom számára, a vasúti infrastruktúrától kezdve a gyárakon, a kereskedelmi épületeken át, az adatközpontokig.

2024. május 6. 16:29

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Érettségi-para szülőként? HR szakértői tippek következnek!

Elindult a 2024-es érettségi szezon: országszerte 1161 helyszínen várhatóan több mint 112 700 középiskolás érettségizik. Ez az időszak legalább olyan megterhelő és kihívásokkal teli a szülők számára, mint a diákoknak, hiszen a gyermekük jövőjéről van szó, és az érettségin nyújtott teljesítményen sok múlhat. Rengeteg a kérdés: felveszik a gyermeküket a kívánt szakra? Mi lesz, ha nem nyer felvételt, vagy meggondolja magát időközben és egy másik irányba szeretne menni? Egyáltalán mi történik, ha mégsem úgy alakul minden, ahogyan azt a gyermek és a szülő eltervezte? Most ezekre az eshetőségekre hívja fel a figyelmet és ad néhány szakértői tippet a Mind-Diák Szövetkezet vezetője, Göbl Róbert.

2024. május 6. 13:14

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55