A lányok a jövő technológiai szakemberei

forrás: Prím Online, 2015. április 26. 14:10

9 milliárd euróval javíthatnák az Unió gazdaság teljesítményét a technológiához értő nők.  A Microsoft és az ENSZ ICT szervezete, az IU elkötelezett az európai gazdasági növekedés gyorsításában és a fiatal lányok informatikai tudásának fejlesztésében.

Flour Tomi közösségi médiaaktivitását követő egyedi mobiltelefonos alkalmazást fejleszthettek fiatal lányok a világ egyik legjelentősebb technológiai cégének, a Microsoftnak a vendégeként, a „Lányok Napja” elnevezésű rendezvényen április 23-án, csütörtökön a Graphisoft Parkban. A Nők a Tudományban Egyesület partnerségével a mobil technológiákban is élenjáró vállalat mintegy negyven, 15 és 17 év közötti lányt látott vendégül azzal a nem titkolt céllal, hogy megváltoztassa a technológiai szakemberekkel kapcsolatos sztereotípiákat és elősegítse, hogy a jövőben mind több tehetséges fiatal hölgy próbálja ki magát a technológiai iparágban. Itt ugyanis kiaknázható a kreativitás, hasznosítható a tehetség, kedvezőek a jövedelmek és nem utolsó sorban, a gazdaság azon területe ez, amely egyre nagyobb mértékben járul hozzá a világ és Európa növekedéséhez. A nők és a számítógép kapcsolata az eszköz őskoráig vezethető vissza, hiszen az Amerikai Egyesült Államokban elkészült legelső számítógépnek, az ENIAC-nak nők voltak a programozói.

 



A nők magas szintű képzése, támogatásuk, a férfiakéval azonos mértékű előremenetelük biztosítása, támogatásuk a kutatói és mérnöki pályán kiemelkedően fontos cél. Újító szellemiségük a tudományos, gazdasági és társadalmi haladás nélkülözhetetlen és előremutató tényezője – ezért hívták életre a „Lányok Napja” kezdeményezést, amelyet a Microsoft mellett más technológiai cégeknél és oktatási intézményekben is megrendeztek.

A Microsoft fiatal vendégei tesztelhették a legújabb laptopokat, telefonokat és tableteket, megtanulhatták, hogyan menedzseljék önmagukat, és alapszintű mobiltechnológiai képzésben részesültek. Technológiai- és divatszakemberektől hallhatták, melyek a legdivatosabb IT-eszközök majd egy Fluor Tomiról szóló mobil alkalmazást is készíthettek a Windows App Studio segítségével.

A Microsoft elkötelezett az oktatás, a digitális szakadék felszámolása és a felnövekvő generáció képzése iránt. Az infokommunikációs iparág biztos állást és vonzó előmeneteli lehetőséget kínál mindenki számára, így természetesen a lányokat is tárt karokkal fogadják ezen a területen. Ennek ellenére napjainkban – bár hasonló arányban használják a számítógépet és az Internetet, mint fiú kortársaik – csak ötödannyi lány választ technológiai pályát, mint fiú. A jól képzett női szakemberek hiánya következtében jelenleg a világ fejlett országaiban az infokommunikációs szektorban dolgozó női szakemberek aránya alig 20 százalék. Az elégtelen szakember utánpótlás a technológiai iparágban riasztó munkaerőhiánnyal fenyeget. Ezért az ENSZ ICT szervezetével, az ITU-val együttműködve Ausztriában, Bulgáriában, Lengyelországban, Csehországban, Dániában, Észtországban, Németországban, Olaszországban és Norvégiában rendezi meg a Lányok Napját  – Magyarország mellett.

Ezer felsőfokú végzettségű lányból csak huszonkilencen tanultak informatikai vagy technológiai szakon, és mindössze négy helyezkedik el a technológiai iparágban – áll ez Európai Bizottság 2013-as adataiban. Ezért fontos, hogy a középiskolás korú, 15-17 éves lányok körében a mérnök- és a természettudományos oktatást is népszerűsítsék a program résztvevői: fontos, hogy a pályaválasztás e kritikus korszakában hívják fel a Z-generációba tartozó lányok figyelmét arra, hogy a technológiát nem csak használhatják, de maguk is alakíthatják. A bizottság friss becslései szerint, ha a nők részt vennének az iparág munkájában, 9 milliárd euróval lenne javítható az uniós gazdaság teljesítménye.

„Az informatikai és a technológiai tudás fejlesztése hosszú távon növeli ez Európai Unió versenyképességét. Nem hagyhatjuk kihasználatlanul a tehetséget, ezért társadalmi kötelességnek érezzük, hogy ne csak képezzük a lányokat, de inspiráljuk is őket arra, hogy a műszaki pályákat válasszák” – mondta Friedl Zsuzsanna, a Microsoft Magyarország HR igazgatója. Hozzátette: „a technológiai cégek, a nőkkel foglalkozó civil szervezetek és a felsőoktatási intézmények együtt tudják jobbá tenni a világot.”
 

Kulcsszavak: programozás nők Microsoft

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az LG új tévéivel sosem látott megoldások költöznek a nappaliba

Ha azt gondoltuk volna, hogy a tévék már nem képesek tovább fejlődni, hát tévedtünk. Mesterséges intelligencia, elképesztő grafikus teljesítmény és kábelmentes kialakítás – az LG legújabb televíziói számos felhasználási lehetőséget és minden eddiginél lenyűgözőbb vizuális élményt kínálnak.

2024. április 16. 19:47

Már 250 SafeCross okoszebra védi a magyar gyalogosok biztonságát

2024. április 13-án, Debrecenben ünnepélyes családi rendezvényen adta át a Pearl Enterprises Kft. az általa fejlesztett 250. SafeCross okoszebrát.

2024. április 16. 18:10

Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra

A Neumann Társaság HCC szakosztályának pályázatán a több mint negyven évvel ezelőtt megjelent, házilag összeszerelhető magyar Homelab-3 hobbikomputerre készültek jóval későbbi vagy világszerte elterjedtebb számítógépekről ismert játékok, így például a Doom vagy a Wizard of Wor klónjai. A programozás fejlődését szemlélteti, hogy lelkes kóderek több generációval újabb platformok játékait tudták sikeresen adaptálni az ősgépre, csúcsra járatva annak képességeit.

2024. április 16. 16:36

Európában csökkent, Magyarországon változatlan a tévénézésre fordított idő

A televíziózás továbbra is meghatározó napi szabadidős tevékenység hazánkban annak ellenére, hogy Európa legtöbb országában, de a világ számos táján is csökken a televízió népszerűsége. A Föld népessége napi szinten 2 óra 25 percet tévézik. Az európaiak majdnem egy órával többet, átlagosan 3 óra 22 percet, míg mi, magyarok az ezredforduló óta töretlenül legalább négy órát ülünk a televízió képernyője előtt egy átlagos napon – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss elemzéséből.

2024. április 16. 14:55

A Stanford Egyetem professzora szerint példaértékű a Széchenyi-egyetem és az ipar együttműködése

Nagyra értékeli a Széchenyi István Egyetem elmúlt években megvalósult fejlődését dr. Glenn Tiffert, az amerikai Stanford Egyetem Hoover Intézetének professzora, aki az ellátási láncok biztonságossá tételéről tartott telt házas előadást a Győri Innovációs Parkban április 9-én. A kutató szerint az intézmény példaértékűen működik együtt az ipari szereplőkkel, segítve a hallgatók gyakorlatorientált képzését.

2024. április 16. 13:14

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09